wtorek, 11 listopada 2014

na Pico do Facho i dalej do plaży Prainha

Tego dnia pogoda nie była łaskawa. Pierwsze podejście na Pico do Facho górujące nad Machico było dość ciężkie. Mimo iż stosunkowo krótkie, to nachylenia z palącym słońcem zrobiło swoje.
Mimo to wdrapanie się tam jest warte swojej ceny :)
Stąd już widac cel naszej podróży. To drugie, dalsze miesteczko, a przed nim Prainha (mała plaża). Znajdują się na przylądku św. Wawrzyńca - najdalej na wschód wysunięta część Madery.
Szlak przez góry nie był oznacznony wcale. Kilka razy ścieżka się rozgałęziała i bez dobrej mapy z GPS na pewno byśmy pobłądzili. Choć tutaj to nic strasznego, tak naprawdę, bo na tak niewielkiej przestrzeni zawsze przecież dokądś się dojdzie :)

Wędrówka upływała miło. Po pokonaniu grzbietu, mimo słońca, ochłodę dawała bryza od oceanu. Wędrówka wśród opuncji i jaszczurek.
Powyżej widok na grzbiet pod którym "poprowadzony" jest szlak który przeszliśmy.
Krótki postój na kawę w Canical, i dalej w drogę, niestety już asfaltową szosą w stronę plaży.

Powyżej widok na plażę. Ani specjalnie duża, ani ładna, ale podobno jedyna na Maderze naturalna plaża piaszczysta (a nie z piasku z Sahary).
Miły koniec wędrówki. Można stąd wrócić zarówno do Machico jak i Funchal autobusem, co też uczynyliśmy, ze względu na deszcz i chmury które nadeszły z północy wczesnym popołudniem.

3 komentarze:

 1. Piękne miejsce bez dwóch zdań.
  Tubylcy z turystyki żyją ale jej nie uprawiają, więc o szlaki nie ma kto dbać. Takich co lubią łazić zamiast opalać tłuszcz na plażach jest ułamek promila więc nie ma dla kogo się starać.
  Z drugiej strony... tam faktycznie zawsze gdzieś się dojdzie. W Polsce ścieżka może prowadzić do lasu, w pole uprawne albo... ktoś ją właśnie zaorał - tam jak jest droga to wiadomo że prowadzi do miejsca gdzie są ludzie.
  ps. tam w zasadzie wcale piaszczystych plaż być nie powinno - co najwyżej drobno żwirowa

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeny, jakie urocze miejsca. Oj życzył bym sobie, by nad Bałtykiem były takie widoki. Co prawda z Międzyzdrojów prowadzi szlak na kawcza Górę, ale to nie jest to ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Bardzo udane foty :))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak cudownie :) Od razu zatęskniłam za słońcem.

  OdpowiedzUsuń