piątek, 27 marca 2015

po bliskim Warszawie Mazowszu Zachodnim

Wyjeżdżając z Warszawy na zachód, świeżo otwartą wtedy autostradą A2, zjechać trzeba na węźle "Skierniewice". Stąd już rzut przysłowiowym beretem do Arkadii, będącej pięknym angielskim ogrodem. Park w Arkadii wchodzi w skład muzeum w Nieborowie. Ogród rozpoczął swoje życie w 1778 roku, za sprawą Heleny, żony Michała Radziwiłła, który był właścicielem nieodległego Pałacu w Nieborowie. Jak na ponad 230 lat, ogród ma się dobrze i warto poświęcić nawet kilka godzin, by niespiesznie przechadzać się jego alejkami.Dalej pojechaliśmy do Brochowa. Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1113 roku. Dziś swoją sławę zawdzięcza warownemu kościołowi z połowy XVI wieku. Obiekt ten jest przykładem renesansowego obronnego budownictwa sakralnego. Co ciekawe w 1806 roku ślub w nim brali rodzice Fryderyka Chopina.


Kolejnym punktem w programie wycieczki był Czerwieńsk nad Wisłą. To miłe, w miarę zadbane typowe miasteczko mazowieckie, z dość ciekawą bazyliką pochodzącą z XII wieku. Mimo wielu renesansowych przeróbek, zachowała ona swój barokowy styl i wystrój. 

4 komentarze:

 1. Po drzewach widzę, że wczesną wiosną na Mazowszu Zachodnim byłeś; czy te ruiny w Arkadii to tak specjalnie czy rzeczywiście pozostałości po budowlach? ciekawe miejsca, nigdy nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te budowle zostały specjalnie zbudowane jako ruiny ponad sto lat temu. To dość często spotykany w angielskich ogrodach element krajobrazu.

   Usuń
 2. "Mimo wielu renesansowych przeróbek, zachowała ona swój barokowy styl i wystrój. "
  znaczy raczej odwrotnie - renesansową skorupę (tych szkarp, bez całkowitej przebudowy gmachu, zmienić by się nie dało), natomiast wnętrze już jest barokowe.

  Ale ten kościół obronny to ciekawe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz naturalnie rację. Popełniłem błąd.
   Wnętrze barokowe - to nie ulega wątpliwości. Architektura jednak zdecydowanie romańska, mimo, barokowych, renesansowych i gotyckich przeróbek.
   Dzięki za zwrócenie uwagi, następnym razem, po prostu przeczytam jeszcze raz to co sam napisałem :)
   Pozdrawiam.

   Usuń