niedziela, 1 lutego 2015

Horowe Bagno

W ostatnią sobotę, wybraliśmy się na spacer do rezerwatu Horowe Bagno. Leży on w granicach administracyjnych Marek. Założony został w 1988 roku. Prawdę mówiąc nie wiedziałem wcześniej, że niemal pod moim domem (7km) może być tak ładnie, cicho i przyjemnie. Całość rezerwatu obejmuje nieco ponad 44 hekatry powierzchni, jego centralnym punktem jest jezioro, powoli zarastające, otoczone torfowiskiem i bagnem. Cały spacer zajął niecałe 3 godziny. Pogoda była dość przyjemna. Ścieżki nieprzetarte. Sama przyjemność. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie odrobiny słońca.
Gomez sobie pobiegał, utaplał się w błocie, które niestety nie zamarzło jeszcze, po ostatnim ociepleniu.A po leniwym spacerze, przyszedł czas na leniwe kluski (bądź pierogi jak kto woli). ;)


7 komentarzy:

 1. Dobrze, że są takie chronione ostoje, nie tylko ptactwa i innych zwierząt, a także roślin i życia podwodnego; bagna to trochę dla mnie niesamowite miejsca, z lekkim strachem odwiedzam je, a licho wie, co tam w nich siedzi:-) Horowe, czy ta nazwa ma jakieś znaczenie? i najważniejsze, że Gomez wybiegany, a kluchy jak najbardziej "po", leniwie zalegają w żołądku, powodując senność po spacerze, prawda? pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może pochodzi to od Hora - czyli greckiego bóstwa ładu w przyrodzie - ale kto wie. W pobliżu jest też Horowa Góra.
   Odnośnie senności - to jak najbardziej. Po dawce świeżego powietrza i dobrego jedzenie trzeba się na chwilę położyć, przymknąć oczy i przysnąć na chwilę śniąc/marząc o czymś przyjemnym :)

   Usuń
 2. Inna nazwa kopytka na te kluchy.
  rezerwat pozytywny, często się zdarza, że w okolicy mamy miejsca których wartości nawet nie przeczuwamy.
  A nazwa to być może od nazwiska właściciela terenu (tego historycznego ma się rozumieć)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki za te piekne zdjecia, tamten region Polski slabo znam, pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi :) Ja z największą przyjemnością czytam o "prostych potrawach" :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Widać teren trudny do zwiedzania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niedogodności tylko wilgotność podłoża przeszkadzała :)

   Usuń