czwartek, 22 października 2015

Kościół p.w. św. Michała Archanioła w Binarowej

Wracając z ostatniego pobytu w Beskidzie Niskim obraliśmy nieco okrężną drogę przez Biecz i dalej bocznymi drogami do Tarnowa. Warto. Tuż za Bieczem w Binarowej znajduje się perełka architektury drewnianej która warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Polecam skorzystać z usług przewodnika i poświecić na całość więcej czasu - naprawdę warto. 

Z zewnątrz kościół nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ot kolejny piękny drewniany kościółek. Jednak zaglądając do środka, należy zmienić zdanie. Kościół pochodzi z początków XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim malowidła ścienne. Warto przyjrzeć się każdemu z nich i odkryć jaką historię opowiadają. Niesamowity i bardzo bogato wykonany ołtarz główny zachwyca precyzją wykonania, a barokowe ołtarze boczne uzupełniają ten piękny obraz. Warto zwrócić uwagę na to, iż w całości są one wykonane z drewna, a jedynie pomalowane tak by sprawiać wrażenie wykonania z marmuru (chodzi głównie o kolumny w ołtarzach).

Od 2003 roku kościół ten został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Świat jednak pędzi do przodu. Ci z Was którzy jeszcze tam nie byli, mogą już teraz obejrzeć cały kościół w google street view. Myślę że skłoni Was to do osobistych odwiedzin tego pięknego miejsca.
Na koniec przypomnę raz jeszcze o Pani Przewodnik. Skorzystajcie - naprawdę warto, nic to nie kosztuje, a pokaże ona Wam rzeczy na które same nie zwrócilibyście uwagi.

3 komentarze:

 1. W Binarowej byłam tylko przejazdem :) A kościółek rzeczywiście piękny, polecam także odwiedzić kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej, co prawda nie wpisany na listę UNESCO, ale wart zobaczenia ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ubiegłeś mnie - myślałem że tej jesieni "wrzucę Binarową" na bloga (w żadnym z obserwowanych jeszcze o tym miejscu nikt nie pisał).
  Miejsce przepiękne, tu dwóch zdań być nie może.

  Szkoda że nie dałeś znać, że będziecie w Tarnowie - zaprosił bym na piwo i pokazał kilka perełek (czy to kościoły, czy fortyfikacje czy choćby mało opisany a warto poznania szlak architektury eklektycznej).

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki zbieg okoliczności - my pisaliśmy o zabytkach UNESCO na Beskidzi Niskim w ostatnią niedzielę - a Ty pokazałeś również zabytek UNESCO tyle ,że na Pogórzu Ciężkowickim:) Przepiękne miejsce, wnętrze zachwyca.
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń