poniedziałek, 19 stycznia 2015

Ochryda Охрид Ohër

Do Ochrydy dotarłem komunikacją łączoną. Do Kiczewa (Кичево) pociągiem ze Skopje, a dalej mieliśmy jechać autobusem, po około dwóch godzinach oczekiwania, by dotrzeć do Ochrydy na godzinę 20. 
W drodze do Kiczewa mijaliśmy sporo miejsc w których widać było ślady działań wojennych

Niestety, po 3 godzinach czekania, autobusu dalej nie było. Na szczęście kilka osób czekało razem z nami. Po kolejnej godzinie okazało się, że na drodze do Kiczewa był wypadek i autobus może przyjedzie, może nie. Ludność miejscowa zaczęła dzwonić, po znajomych i rodziny. My nie mieliśmy zadzwonić do kogo.
Ostatecznie wspólnie z trzema miłymi studentkami, złapaliśmy taksówkę i o północy byliśmy w Ochrydzie.


To piękne miasto - szczególnie jego zabytkowa część leżąca nad jeziorem. Pełno w nim stromych schodów-uliczek. Czerwień dachów, z pięknym odcieniem zieleni drzew i krzewów wywołuje uczucie zadowolenia i niemal estetycznej ekstazy. Siedząc przy w jednej z licznych kawiarni można zobaczyć wiele bezdomnych psów i kotów. Wszystkie są jednak przyjazne i łaszą się - nie tylko po jedzenie, ale i po głaskanie. 


Ochrydzki amfiteatr
Wieczory spędzałem nad brzegiem jeziora.


Ochryda słynie m.in. z starych cerkwi. Najbardziej znane to cerkwie św. Pantelejmona oraz św. jana Teologa.
Pierwsza z nich pochodzi z 1164 roku. Słynie m.in. z bizantyjskich fresków odkrytych dopiero w latach 60-tych.

Powstanie drugiej datuje się na XIV wiek. Jest symbolem Macedonii, można ją zobaczyć na wielu pocztówkach. Zawdzięcza to malowniczemu położeniu na klifie nad jeziorem.
 

W ogródkach mieszkańców można dojrzeć, wiele ciekawych rzeczy. Np jak rośnie kiwi.

5 komentarzy:

 1. Piękne miejsce, nie byłem, szkoda. zdziczałe zwierzęta w Macedonii to standard. Są wszędzie, nawet na całkowitym, zdawało by się, pustkowiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, to wpis jak dla mnie; czytam sporo o atrakcjach Macedonii, może uda nam się w tym roku pojechać; wspaniałe monastyry nad jeziorem, ciekawa zabudowa miasteczek, góry, pojechać tam na początku sezonu, kiedy nie ma za dużo turystów, albo na koniec; te bezpańskie zwierzęta to jakaś narodowa cecha południowców, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Macedonię końcówką września, bądź początkiem października. Jest przyjemnie ciepło - nie gorąco a turystów nie ma niemal wcale.

   Usuń
 3. Urocze miejsce i bardzo ciekawe architektonicznie cerkwie. Kto wie może kiedyś i my zawędrujemy w te okolice :)
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto. W Ochrydzie polecam także z całego serca główny targ. Nie mam stamtąd zdjęć niestety - zawsze w takich miejscach boję się wyciągnąć aparat, by nie prysła atmosfera i nie zniknął magiczny czar tego miejsca. Smak owoców i warzyw z tego targu, szczególnie oliwek pamiętam do dziś i na samą myśl cieknie mi ślinka ;)

   Usuń