poniedziałek, 14 września 2015

Levada dos Balcões

Levada dos Balcões rozpoczyna się w Riberio Frio. Ma około 1,5 kilometra długości, i jest ze względu na swoją dostępność i widokowość jedną z popularniejszych na Maderze.
Do Riberio Frio można dotrzeć bez problemu autobusem z Funchal, lub samochodem z dowolnego miejsca na Maderze. Początek tej lewady znajduje się przy przystanku autobusowym, wokół którego wyrosło kilka sklepów i restauracji. Na ich tyłach znajduje się taki oto wodospad.
Lewada jest szeroka i początkowo wiedzie lasem. Po lewej stronie widać od czasu do czasu zabudowania Riberio Frio.

W połowie drogi znajduje się bar, w którym można usiąść i odpocząć (jeżeli ktoś się zmęczył po przejściu 700 metrów).
Stąd już naprawdę niedaleko do punktu widokowego będącego końcem tej trasy.

Sam punkt widokowy to balkon. Rozpościera się z niego widok na najwyższe góry Madery z lewej strony i ocean z prawej. Niestety góry schowały się za chmurami.Podsumowując:
W sumie do przejścia 3 kilometry. Czas - maksymalnie godzina, z długim podziwianiem widoków. Przewyższenia - niezauważalne.

Post scriptum:
Wróciłem po ponad miesięcznej przerwie :) Teraz znów co tydzień będę dzielił się z Wami moimi podróżami (czasem kulinarnymi).

4 komentarze:

 1. Ale bajka - jak tam ze szlakami, są oznaczone i opisane czy to czysta partyzantka, lub chodzenie po wydeptanych trasach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeżeli chodzi o levady to nie sposób na nich się zgubić. Idzie się cały czas wzdłuż kanału. Na początku każdego szlaku znajduje się podstawowa o nim informacja. Jeżeli chodzi o verady (czyli ścieżki) większość z nich jest oznakowana w podobny sposób. Tutaj jednak czasem przyda się telefon z GPS i Openstreetmaps na których bardzo dokładnie są zaznaczone ścieżki. W krytycznym momencie pozwoli to na wybór tej właściwej. Stanowczo odradzam mapy papierowe. Pomimo niezłej skali 1:30000 są one bardzo mało precyzyjne i praktycznie nieprzydatne podczas wędrówek. Wiele ciekawych informacji o szlakach można znaleźć na stronie www.visitmadeira.pt oraz po polsku na stronie www.madera.org.pl. Są tam opisy szlaków oraz informacja o ich dostępności.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dzięki.
   Ostatnio sporo korzystam ze zdjęć satelitarnych na Googlach i możliwoci lokalizacji na nich za pomocą GPS'a. wszędzie tam gdzie jest choć zarys ścieżki widoczny na zdjęciu świetnie zdają egzamin.

   Usuń
  3. Akurat na Maderze Google nie polecam. Nawet na satelicie mało co widać. Mimo że nie jestem ich miłośnikiem w tym wypadku egzamin zdają jedynie openstreetmaps.

   Usuń