poniedziałek, 13 lipca 2015

do Truskawki i Zamościa, czyli kółko po Kampinosie

Witajcie po dłuższej niż zazwyczaj przerwie. Ostatnie dni były bardzo ciężkie, brakowało czasu na wycieczki, a tym bardziej na ich opisywanie. W końcu jednak w sobotę udało się wyrwać z Warszawy. Nie daleko - bo tylko do Puszczy Kampinowskiej - ale i tak było warto.
Wycieczkę rozpocząłem przy parkingu w Palmirach. Stamtąd północnym skrajem Kampinosu pojechałem na zachód. Głównie po asfalcie, szutrze, początkowo wśród pól mijając malutkie wioski.Im dalej na zachód tym szlak częściej prowadził lasem i ścieżkami. Mijałem po drodze groby żołnierzy z czasów II Wojny Światowej.

Później odbiłem na południe, ku środkowej części Kampinosu. Po drodze mijając Zamość. Plan był taki by poszukać pozostałości wsi Nowe Budy. Na mapie były zaznaczone ruiny, niestety, nic w zasięgu wzroku nie było widać... W internecie udało mi się znaleźć kilka zdjęć z tej wsi. Pozostały głównie fundamenty i piwniczki. Pewnie dlatego nie udało mi się ich dojrzeć w gęstwinie traw i krzaków.

 


Wracając do Palmir zatrzymałem się przy cmentarzu partyzanckim z 1944 roku położonym między Wierszami a Truskawką.

Swoją droga bardzo zabawne nazwy miejscowości występują w pobliżu Kampinowskiego Parku Narodowego. Wśród nich jest moja ulubiona:
Żródło: http://www.panoramio.com/photo/70039802


3 komentarze:

 1. Ładne tereny, i bardzo rowerowe.
  ja niestety pauzuję od dwóch kółek, po wypadku jaki miałem ostatnio.
  Coś bliżej na temat tych pochowków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli interesuje Cię cmentarz w Wierszach to kilka informacji znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_w_Wierszach Jeżeli zaś chodzi o te anonimowe mogiły na terenie Kampinosu to jest ich wiele. Cześć pochodzi ze powstania styczniowego, cześć z II wojny światowej. Te ze zdjęcia pochodzą z września 1939 roku i opisane są: "Nieznani żołnierze W.P. polegli we wrześniu 1939 r."

   Usuń
  2. Dzięki - interesuje mnie wszystko co wchodzi w zakres krajoznawstwa.

   Usuń